Přednáška: Obhospodařování travních porostů ve vztahu k výnosu a kvalitě nadzemní biomasy

Datum konání: 27. 6. 2023

Organizátor: Katedra biologie Technické univerzity v Liberci a Výzkumná stanice pro travní porosty v Liberci Výzkumného ústavu rostlinné výroby v.v.i.

Místo konání: Rolnická 85/6, Liberec 11 (50.7758392N, 15.0388703E)

Dne 27.6.2023 proběhlo setkání lidí se zaměřením na zemědělství z AOPK na výzkumné stanici v Liberci. Nejdříve se všichni zúčastnili přednášky na téma obhospodařování travních porostů ve vztahu k výnosu a kvalitě nadzemní biomasy a s ohledem na biodiverzitu.  Součástí přednášky byly představené výsledky a příklady různých způsobů obhospodařování travních porostů v podobných či odlišných podmínkách prostředí z několika dlouhodobých experimentů v tuzemsku i v zahraničí. Na konci přednášky byla vedena odborná debata o možnostech obhospodařování a hnojení travních porostů. Během odpolední části programu proběhla návštěva dlouhodobého pastevního experimentu v Oldřichově v Hájích. Účastníci exkurze si mohli prohlédnout rozdíl mezi dlouhodobě intenzivně a extenzivně pasenými variantami a ty porovnat s travním porostem, který nebyl více než 25 let obhospodařovaný. Nakonec se všichni přesunuli na šestiletý experiment v Hraběticích. Zde si všichni mohli prohlédnout 8 variant různého způsobu obhospodařování  horské trojštětové louky. Druhové složení a struktura vegetace se lišily v závislosti na termínu a intenzitě sečení, při aplikaci hnoje s nebo bez vápnění a při různých dávkách dřevěného popela. Ukázka kontrastních ploch rozšířila účastníkům exkurze obzory o dalších možnostech obhospodařování travních porostů ve vztahu k obsahu půdních živin, produktivitě a druhovému složení.

Setkání bylo finančně podpořeno Technickou Univerzitou v Liberci a zázemí pro přednášku poskytl Výzkumný ústav rostlinné výroby.