Zahraniční spolupráce Raumberg-Gumpenstein

Ve dnech 21.8.2023 až 24.8.2023 proběhla návštěva zaměstnanců se specializací na výzkum travních porostů z Technické univerzity v Liberci na institutu Raumberg-Gumpenstein v Rakousku. Během prvního dne výzkumného pobytu byly odebrány půdní vzorky z dlouhodobého experimentu s hnojením (Zachenschöberl) pro stanovení druhového složení půdních mikroorganismů a hub a množství živin v půdě na různých variantách obhospodařování. Další den výzkumného pobytu byly prováděny botanické průzkumy na dlouhodobém experimentu s hnojením v Admontu na variantách s aplikací močůvky a hnoje. V odpoledních hodinách proběhla exkurze na extenzivně využívané horské pastvině s dominancí kapradin. V rámci pětiletého výzkumného projektu se kolegové z Rakouska snaží zjistit jaký je nejlepší způsob obhospodařování těchto dříve intenzivněji využívaných pastvin, tak aby se snížila pokryvnost kapradin, které snižují jejich výnos a kvalitu biomasy. Zkouší se sečení těchto porostů v různých intenzitách, mulčování, lámání kapradin před tím, než dozrají výtrusy, osévání těchto porostů lokální jetelotravní směskou, hnojení, vápnění, aplikace glyfosátu nebo vliv různě intenzivní pastvy koz a ovcí. Z předběžných výsledků vyplývá, že ke snížení pokryvnosti kapradin je vhodná pouze intenzivní pastva koz v červnu a červenci a jiné způsoby obhospodařování těchto porostů jsou méně vhodné. Poslední den výzkumného pobytu proběhla exkurze na dlouhodobý experiment s hnojením s různými dávkami a kombinacemi živin ve vztahu k nehnojené kontrole a na dlouhodobý experiment s dynamickým hojením na základě výnosů z předchozích let v Raumbergu.